Leasing lokali użytkowych
Zazwyczaj leasing kojarzy się z możliwościami, jakie ma przedsiębiorca w zakresie zewnętrznych źródeł finansowania zakupu środków trwałych, takich jak maszyny, samochody czy urządzenia. Jednakże leasing może sprowadzać się również do kwestii sfinansowania kupna określonej nieruchomości.
Jednakże nadal istotną kwestią pozostaje pytanie, na czym polega leasing nieruchomości? Zasadniczo leasing nieruchomości stanowi jedno z narzędzi finansowania inwestycji. W wielu przypadkach stanowi rozsądną, a często i jedyna dostępną alternatywę dla kredytu bankowego.
Leasing lokali użytkowych stanowi możliwość finansowania zakupu nieruchomości, w formie wypożyczenia, ale także umożliwia zarabianie na już posiadanym lokalu, w przypadku wykorzystania opcji leasingu zwrotnego. Istotny jest fakt, iż przedmiotem leasingu mogą być wszystkie nieruchomości o charakterze komercyjnym, lokale użytkowe oraz samodzielne budynki.
Zaletą leasingu nieruchomości jest brak konkretnego celu, wydatkowania uzyskanych środków, co stanowi znaczącą różnice w stosunku do kredytów. Pewną wadą z kolei mogą być określone ramy czasowe, które trzeba zachować przy podpisywaniu umowy leasingowej.
Leasing nieruchomości ma wyznaczony pewien minimalny okres. W przypadku leasingu operacyjnego czas trwania umowy musi wynosić przynajmniej 5 lat, nie jest on zaś określony przy leasingu finansowym. Maksymalny okres na jaki można zawrzeć transakcje to 10-15 lat.
Leasing nieruchomości dla firm, szczególnie, jeśli chodzi o lokale użytkowe pod prowadzenie działalności, stanowi korzystne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą wynajmować lokalu od innych podmiotów lub których po prostu nie stać na kupno. Ponadto leasing lokali użytkowych umożliwia wypracowanie sporych korzyści finansowych przez działania leasingobiorcy, które nie byłyby możliwe gdyby nie leasing.